s.główna

Nr 23       5 czerwca 2020

autoRPortret

GrzegorzGortat  

(1957 - *), pisarz

* Uzupełnić post factum

PIĄTKI Z PIĘTASZKIEM


Robinson i siła pieniądza

Mój poczciwy Robinson rozbudził mnie w środku nocy. Śniłem akurat detalicznie o wypukłościach i miłych dla oka wklęsłościach młodego ciała Minooto, więc kiedym nagle ujrzał gębę Robinsona, strach mnie wziął, że we śnie zapuściłem się na niewłaściwą stronę.

„Wstawaj” – potrząsnął mną.

„Noc jeszcze” – zaprotestowałem.

„Pora dobra jak inne – burknął. – Najwyższy czas zaprowadzić na wyspie nowe porządki”.

„Nie lepiej z nastaniem nowego dnia?” – ziewnąłem, próbując przewrócić się na drugi bok.

„Pieniądz! – zawołał napastliwie. – Podstawa, na której świat się opiera. Słodki dla każdego ucha brzęk monet. Miły ciężar złota w dłoni” – dopowiedział z rozmarzeniem na twarzy.

„Pieniądz? – powtórzyłem. – Nigdym tego słowa z twoich ust nie słyszał”.

„Bom myślał, że bez pieniędzy się obejdzie. Ale, widzę, w nierząd brniemy. Zastój gospodarczy nam grozi, bo nijak wartości towarów, o mojej osobie nie wspomnę, oszacować nie potrafisz”.

„Mógłbyś jaśniej, panie?”

„Ileś gotów zapłacić za kokosy, które pozwalam ci zrywać?”

„Po cóż płacić? Kiedy poczuję głód, wdrapuję się na drzewo i zrywam, ile mi trzeba”.

„A jeśli narwiesz za dużo?”

„Wyrzucam”.

„Pieniądz i wartość! – zagrzmiał. – Inaczej zgoła szanujesz towar, za który przyjdzie ci zapłacić”.

"Komu miałbym płacić?"

„A kto z wyroków Boskich jest prawdziwym gospodarzem wyspy?”

„Ty, panie” – bąknąłem bez entuzjazmu.

„Kto zatem ma w swojej pieczy wszystko, co na wyspie się znajduje i co na niej się rodzi?”

„Jako żywo, gospodarz”.

„Sam widzisz”.

„Nadal nie pojmuję, dlaczego kokos czy ananas, za który każą mi zapłacić, lepiej ma mi smakować”.

„Twoje życie nabierze sensu. Zrozumiesz znaczenie pracy. Trud codziennego bytowania. Ostateczny cel, ku któremu zdążamy”.

„Jakiż to cel?”

„Bogacić się”.

„Onegdaj mówiłeś o zbawieniu”.

„Nasz Bóg łaskawie spogląda na tych, co tu, na ziemi, pracą pomnażają dany im majątek”.

Sen mnie odszedł i poczułem burczenie w brzuchu, zwiastun, że czas pomyśleć o śniadaniu.

„Hola, hola! – powstrzymał mnie Robinson, kiedym chwycił cebrzyk, by pójść do koziej zagrody po świeże mleko. – Najpierw zapłać”.

„Przecież śniadanie szykuję dla nas obu”.

„Ale wyspa, kóz nie wyłączając, do jednego z nas należy. – Podrapał się po głowie. – Na czas dojenia gotów żem użyczać ci kóz za cenę dwudziestu świeżych bananów”.

„Mnie za pracę nic się nie należy?”

„Dam pięć bananów”.

Uśmiechnąłem się chytrze.

„A ile mi zapłacisz za okopywanie pola patatów?”


„Dwanaście bananów za dniówkę. Ale motyka kosztować cię będzie całe czterdzieści”.

„Nie za drogo?”

„Nie ty wyznaczasz ceny, tylko wolny rynek”.

Skrupulatnie ustalił opłaty za wszystko, łowienia ryb i kąpieli w morzu nie wyłączając. Wszelako po czterech ledwo dniach gospodarka rynkowa Robinsona załamała się z kretesem. Rzec można, że zgubiła go zachłanność tudzież niemożność lokowania szybko rosnących zysków. Tuż nad ranem, w przekonaniu, że jeszcze śpię, stos zgniłych bananów wywiózł do lasu i tam zakopał.


NOWA KSIĄŻKA JUŻ NA DOMOWEJ PÓŁCE


Egzemplarze autorskie właśnie do mnie dotarły, nowiutkie i pachnące. Jak widać, zostały bardzo ciepło przyjęte przez wszystkich bez wyjątku domowników. Jeśli wąchanie książki jest w psim świecie odpowiednikiem czytania, to powieść Morze. Odpływ została przeczytana od deski do deski. Muszę pomyśleć o jakimś prezencie dla wiernego czytelnika.


O KSIĄŻCE NAPISALI


Zakladkadoksiazek.pl


Lubię książki, których nie da się tak po prostu zaszufladkować, upchać w sztywne gatunkowe ramy, takich, których nie da się tak po prostu ocenić. Grzegorz Gortat przez pryzmat głównego bohatera ukazuje całą prawdę o trudnej sztuce dokonywania wyborów w sytuacji traumy i przewartościowywaniu życia na nowo. (…) Gortat uwrażliwia czytelnika na to, co najważniejsze i przypomina, że nie należy zapominać o celach i marzeniach w pogoni za prawdziwym szczęściem. Przejmująca historia nastoletniego chłopca stanowi rodzaj przestrogi, że nie można zapominać o targających nami uczuciach i życiowych priorytetach. Książka skierowana jest dla młodszych czytelników, ale sądzę, że starsi odbiorcy również się w niej idealnie odnajdą.


Fakt.pl


Morze. Odpływ Grzegorza Gortata to książka dla młodzieży i dorosłych. Gortat to autor piszący niezwykle sugestywnie. Jego książkę Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo pożyczałem wszystkim znajomym, aż w końcu któryś z nich jej nie oddał, a ja do dziś nie mogę pogodzić się z jej stratą. Ale trudno, jeśli tylko ta książka wciąż krąży wśród ludzi, to dobrze. Morze. Odpływ pewnie też zostanie wkrótce komuś pożyczona. To historia o kilku sekundach nieuwagi i ich konsekwencjach. O tym, jak łatwo coś stracić i jak ta strata może zmienić nasze życie. Na zawsze. Ale też o tym, jak poukładać sobie życie po bliskim spotkaniu z fatum. Dorośli mają z tym problemy. Czasami nie radzą sobie zupełnie. A jak ma poradzić sobie w takiej sytuacji nastoletni, wrażliwy chłopak?


Jak się zapisać do grupy odbiorców newslettera? Proszę wysłać „tak” na adres: grzegorzgortat@gmail.com.
Aby zrezygnować z prenumeraty, wystarczy wysłać „nie”. Na ten sam adres proszę kierować wszelkie pytania i uwagi.